Leesi poe lava

Leesi küla poel on pikk ajalugu. Poe rajasid 100 aastat tagasi kohalikud kalurid, kes moodustasid selleks Leesi Tarwitajate Ühisuse. Pood tegutses kuni 2019 aasta sügiseni, mil toonane omanik otsustas poehoone müüki panna. Kuna poest oli kujunenud kohaliku kogukonna jaoks oluline mäluobjekt, otsustasid umbes kuuskümmend Juminda poolsaare elanikku ühendada oma jõud, et ise hoone peremeesteks saada. Selleks moodustati, nagu 100 aastat tagasi, MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisus. Kogukond ostis kinnistu, remontis poe- ja postimaja ning otsustas hakata ise poodi pidama, selleks loodi Leesi Tarwitajate OÜ.
Eelmisel aastal kuulutas Muinsuskaitseamet MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisuse pärandi hoidja 2020 aastapreemia laureaadiks.

Leesi pood on kahe hooajaga taastanud kogukonna jõul ajaloolise poemaja.

2020 a. augustis tuli kogukonnal mõte proovida poe tagahoovis välikontserdi korraldamist. Kontserdi tarbeks sai kiirkorras ehitatud umbes 50st euroalusest ja 10st OSB plaadist ajutine lava, mille annetasid ühisusele kohalikud elanikud. Esimeseks bändiks sellel laval sai Kõrsikud, kes tõid poe hoovile kokku üle 650 külalise. 2021 suvel toimus veel 3 üliedukat kontserti – Jäääär, Curly Strings ja Väikeste Lõõtspillide Ühing.
Käesoleval suvel esinevad poe tagahoovis Kukerpillid (25. juuni), Nedsaja Küla Bänd (30. juuli) ja Karl-Erik Taukar Band (13. august).

Kahjuks aga hakkab pärast 2 aastat meie ajutine poe lava juba väsima, sest puudub katus ja ilmastik teeb ajapikku oma töö. Lähima paari-kolme aasta jooksul Leesi Tarwitajatel uue lava püstitamiseks endal vahendeid ei ole ja sellest tulenevalt otsustasime proovida end Sakuga värskendada. Siiralt usume, et „Leesi poe lava“ vastab kõikidele „Värskendame Eestimaad“ kampaania tingimustele, on kestlikku laadi ja väärtustab olnut ning aitaks läbi värskenduse edasi kesta, et tublidel Eestimaa inimestel oleks rohkem põhjust kokku tulla, üheskoos väärtust luua ja tehtu üle rõõmu tunda.

Jälgi meie tegemisi: https://www.facebook.com/LeesiKauplus